تور بدروم تور بودروم بلیط بدروم

بدروم شهری در شبه جزیره بدروم است که از سواحل جنوب غربی ترکیه تا دریای اژه امتداد دارد. این شهر دارای خلیج‌های دوقلو با چشم‌انداز قلعه بدروم است. این قلعه قرون وسطایی تا حدودی با سنگ های مقبره هالیکارناسوس، یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان، ساخته شده است که در قرن چهارم قبل از میلاد تکمیل شد. این شهر همچنین دروازه ای برای شهرهای ساحلی مجاور

در اینجا ده تا از بهترین ساحلهای بدروم را به شما معرفی میکنیم.

  • یالیکاواک.
  • تورگوتریس.
  • گامبت.
  • مرکز شهر بدروم گوموشلوک.
  • بیتز.
  • تربا.
  • ترکبوکو.

بدروم (تلفظ ترکی: [ˈbodɾum]) یک شهر بندری و مرکز ناحیه همنام استان موغلا در جنوب غربی ترکیه است. این در ساحل جنوبی شبه جزیره بدروم، در ورودی خلیج گوکووا واقع شده است. جمعیت مرکز شهر بدروم در سرشماری سال 2012، 35795 نفر بوده است.

شهرها و روستاهای اطراف دارای 100522 نفر جمعیت بودند که در مجموع 136317 نفر در داخل مرزهای منطقه ساکن بودند. این شهر در دوران باستان هالیکارناسوس کاریا (یونانی باستان: Ἁλικαρνᾱσσός) نامیده می شد. هالیکارناسوس بعداً تحت فرمانروایی پارسیان درآمد و پایتخت ساتراپی کاریا شد. ماوسولوس از اینجا بر کاریا حکومت کرد و پس از مرگ او در سال 353 قبل از میلاد، همسرش مقبره ماوسولوس، یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان را ساخت.

نیروهای مقدونی شهر را محاصره کردند و در سال 334 قبل از میلاد آن را تصرف کردند. پس از مرگ اسکندر، حکومت شهر به فرمانروایان متوالی هلنیستی واگذار شد و تا سال 129 قبل از میلاد تا سال 129 قبل از میلاد که تحت حاکمیت روم شد، برای مدت کوتاهی یک پادشاهی مستقل بود. مجموعه ای از بلایای طبیعی و حملات مکرر دزدان دریایی باعث ویرانی این منطقه شد و شهر در دوران بیزانس اهمیت خود را از دست داد. شوالیه هاسپیتالر در سال 1402 وارد شد و از بقایای مقبره به عنوان معدن برای ساخت قلعه بدروم استفاده کرد.

این قلعه و شهر آن به پترونیوم معروف شد که نام مدرن بدروم از آنجا گرفته شده است. پس از فتح رودس توسط سلیمان باشکوه در سال 1522، این شهر تحت کنترل عثمانی ها قرار گرفت، زیرا شوالیه هاسپیتالر به اروپا نقل مکان کردند.

در طول قرن بیستم، اقتصاد شهر عمدتاً بر پایه ماهیگیری و غواصی اسفنجی بود، اگرچه گردشگری از اواخر قرن بیستم به صنعت اصلی بدروم تبدیل شده است. فراوانی بازدیدکنندگان نیز به صنعت خرده فروشی و خدمات بدروم کمک کرده است. فرودگاه میلاس-بدروم و فرودگاه بین المللی کوس فرودگاه های اصلی هستند که به شهر خدمات رسانی می کنند. این بندر دارای کشتی به سایر بنادر و جزایر ترکیه و یونان است که کوس مهمترین آنهاست.

بیشتر حمل و نقل عمومی در شهر بر اساس تاکسی ها و اتوبوس های مشترک محلی است.

اقتصاد میلتا بدروم مارینا در طول قرن بیستم

اقتصاد شهر عمدتاً بر پایه ماهیگیری و غواصی اسفنجی بود. حتی اگر گذشته غواصی اسفنجی برهنه را می توان حداقل به سه هزار سال در منطقه دریای اژه ردیابی کرد، غواصی اسفنجی مدرن در بدروم پس از اسکان کوان و مهاجران کرت در شهر در اوایل دهه 20، پس از تبادل جمعیت بین یونان، رواج یافت. و ترکیه.[51] در طول دوران طلایی آن بین سال‌های 1945 و 1965، نزدیک به 150 قایق مشغول فعالیت‌های غواصی اسفنجی در بدروم بودند.

با این حال، بیماری های اسفنجی، تولید اسفنج مصنوعی و ممنوعیت غواصی اسفنجی در نهایت به این صنعت پرسود در بدروم پایان داد. گیلاس نوع گولت در نزدیکی بدروم طی سال‌ها، گردشگری به یکی از فعالیت‌های اصلی و منبع درآمد اصلی جوامع محلی بدروم تبدیل شد.

 فراوانی بازدیدکنندگان صنعت خرده فروشی و خدمات بدروم را نیز زنده کرده است. کالاهای چرمی، به ویژه برای صندل های بافته شده سنتی، محصولات شناخته شده ای در شهر هستند. سایر کالاهای سنتی مانند لذیذ ترکی با طعم نارنگی، تعویذ نظر و صنایع دستی نیز از سوغاتی‌های اصلی این شهر هستند.به غیر از امکانات خرید کوچک، این شهر میزبان مراکز خرید بزرگتری مانند Midtown و Oasis است.

همچنین قایق‌های تفریحی و اسکله‌های کوچکی مانند مارینا Milta Bodrum،  D-Marin Turgutreis،  و Yalıkavak Marina برنده جایزه وجود دارد.

مسیر Carian نیز از بدروم و خرابه‌های Kızılağaç و Pedasa اطراف آن عبور می‌کند و کوهنوردان را از داخل و خارج از ترکیه به خود جذب می‌کند.

معماری سنتی خانه های بدروم با اشکال منشوری، طرح های ساده و مصالح ساختمانی محلی مانند سنگ، چوب، خشت و عصا مشخص می شوند.

 آنها همچنین تمایل دارند که دارای دیوارهای بیرونی تحت سلطه سفید با برخی قسمت های آبی (درها، پنجره ها) باشند.

سنت دیوارهای سفید شسته با خاصیت دافع حشرات و عقرب آهک مرتبط است که در رنگ سفید یافت می شود. همچنین به طور سنتی در بیشتر مناطق گرم برای خاصیت انعکاس حرارت رنگ سفید استفاده می شود. همچنین مردم محلی معتقدند که رنگ آبی در برابر اثرات مخرب حسادت محافظت می کند (شبیه به عقیده آناتولی نزار، که در بین النهرین سرچشمه می گیرد).

به گفته شهرداری موغلا، برای دریافت مجوز ساختمانی باید با رنگ سفید دیوارهای ساختمان جدید موافقت کرد. استفاده از هر رنگی غیر از رنگ سفید بر روی دیوارهای بیرونی ساختمان توسط فرماندار موغلا تمل کوچاکلار در سال 2006 به طور رسمی ممنوع شد.

این امر برای حفاظت از بافت تاریخی و هویت فرهنگی شهر اجرا شد

فرودگاه بدروم چه نام دارد و کجاست؟

 هیچ فرودگاه غیرنظامی در مرزهای منطقه وجود ندارد و فرودگاه میلاس-بدروم و فرودگاه بین‌المللی جزیره کوس فرودگاه‌های اصلی هستند که به شهر خدمات رسانی می‌کنند. فرودگاه میلاس-بدروم در 36 کیلومتری (22 مایلی) شمال شرقی بدروم، با پروازهای داخلی و خارجی قرار دارد.

فرودگاه بین‌المللی جزیره کوس، 70 کیلومتر (43 مایل) به جنوب غربی، واقع در اندیماچیا، یونان، قابل دسترسی با قایق از بدروم در طول 20 کیلومتری (12 مایل) دریای اژه. گذشته از پروازهای تمام سال به مقصد یونان، ترافیک فرودگاه کوس فصلی است. فرودگاه بدروم-ایمسیک که در سال 1987 ساخته شد، یک بار قبل از بسته شدن آن به روی پروازهای تجاری در اواخر دهه 90، به شهر خدمت می کرد.

به دلیل مشکلات مالی و حقوقی ناشی از اختلاف مالکیت زمین، فرودگاه در سال 1997 به ریاست صنایع دفاع فروخته شد. در حال حاضر به عنوان پایگاه هوایی در حال بهره برداری است.

تاریخ برگزاری تور نوروز 1401

تاریخ برگزاری تور اردیبهشت 1401

تاریخ برگزاری تور بدروم در خرداد 1401

تاریخ برگزاری تور بدروم در تیر 1401

تاریخ برگزاری تور بدروم مرداد 1401

تاریخ برگزاری تور بدروم شهریور 1401